2021-08-12

Jau ne vienerius metus kaip ant mielių augantis informacinių technologijų (IT) sektoriaus specialistų poreikis patraukia dažno profesiją besirenkančio jaunuolio dėmesį. Pastaruoju metu netyla kalbos apie itin didelį IT specialistų poreikį tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje.

Viešai skelbiama, kad IT specialistų bumas išliks dar ilgai, todėl vienbalsiai pritariama, jog IT sritis – perspektyvi renkantis studijas. Tik, žinoma, turi tai patikti. Kuri iš pagrindinių specializacijų IT sektoriuje domintų labiausiai: IT techninės įrangos kūrimas ir gamyba, IT infrastruktūra ar IT vystymas? Šiuo metu Lietuvos IT darbo rinka daugiausia galimybių siūlo pastarųjų dviejų specializacijų atstovams.

IT infrastruktūros specialistai rūpinasi įmonės duomenų centruose esančiais serveriais, tinkline įranga, duomenų bazėmis, duomenų masyvais, atsarginėmis kopijomis. Jie atsakingi už įrangos stabilumą, jos konfigūravimą, atnaujinimus, saugumą, sprendžia įvairius incidentus.

IT vystymo sritis, apimanti ir naujų produktų ir sprendimų kūrimą, ir jau sukurtų tobulinimą, yra viena iš didžiausių IT sričių, vertinant pagal dirbančiųjų skaičių. Lietuvoje šios srities specialybės sulaukia didžiausio abiturientų bei persikvalifikuoti norinčių darbuotojų susidomėjimo. Šios krypties specialistams keliama dar daugiau papildomų reikalavimų – be gerų specialybinių žinių, taip pat tikimasi analitinio mąstymo, gebėjimo kūrybiškai spręsti problemas, profesinio smalsumo.

IT specialistų reiks visuomet

Tad ką iš tiesų veikia IT specialistai ir kaip jie rinkosi savo kelią – pakalbinome tarptautinės programinės įrangos kūrimo įmonės „Bentley Systems“ atstovus – Gintarę Gražulytę ir Julių Senkų, kurie mielai sutiko pasidalinti savo patirtimi, papasakoti apie šio darbo subtilybes, galbūt, jų interviu padės „užvesti ant kelio“ studijas planuojančius rinktis jaunuolius.

Kokių specialybių poreikis šiuo metu juntamas IT srityje?

Gintarė Gražulytė: Nuo projekto vystymo pradžios iki pat jo pabaigos reikalingi įvairiausi IT specialistai. Šiuo metu juntamas ypač didelis poreikis programuotojų, gebančių dirbti su Cloud technologijomis, saugumo specialistų. Turbūt nepasakysiu nieko naujo – poreikis kasmet tik auga, o gerai išmanančių savo darbą programuotojų ir kitų IT specialistų reiks visuomet.

Julius Senkus: Programuotojų, testuotojų, vartotojo dizaino specialistų trūkumas buvo ir prieš karantiną, ir man pradedant studijuoti, bet karantino laikotarpiu šis trūkumas dar labiau išaugo.

–  Koks yra Jūsų darbas ir kuo jis įdomus? Ką konkrečiai veikiate?

Gintarė Gražulytė: Nors iš šono galėtų pasirodyti, kad darbas monotoniškas – kiekvieną dieną tiesiog sėdime prie kompiuterio, tačiau iš tiesų tai dinamiška specialybė. Beveik kiekviena nauja užduotis darbe – naujas iššūkis, keliantis daugybę klausimų, reikalaujantis techninių žinių, kūrybingumo, bendradarbiavimo su įvairių sričių kolegomis. Nesvarbu ar IT mokeisi universitete, kolegijoje ar savarankiškai, svarbiausias dalykas šioje srityje – kasdienis tobulėjimas, mokymasis.

Julius Senkus: Rašau programos kodą ir prisijungiu prie darbo planavimo. Šiame darbe itin reikalinga logika ir nenustoti mokytis. Yra nemažai skirtingų IT pareigybių, priklausomai nuo to, ką žmogus pasirinks – ar bandys surasti naują būdą kaip spręsti situaciją, ar kurs dizainą, ar rūpinsis kodo kokybe – visur reikia stiprios logikos ir smalsumo.

Šiame darbe yra labai daug pliusų. Vienas iš profesinės pusės pliusų – kad tuos įgūdžius gali panaudoti savo namuose. Pavyzdžiui, gali automatizuoti labai daug savo standartinių dalykų, kuriuos darome kiekvieną dieną savo namuose – ir automatiškai už tave bus padaryta. Taip pat dirbant IT srityje yra lankstus darbo grafikas – gali pats planuotis savo darbo laiką, svarbu, kad darbas būtų atliktas. Dar vienas privalumų – IT specialistai gerai uždirba. Be to, IT kompanijos, norėdamos labiau sumotyvuoti ir pritraukti darbuotojus, suteikia jiems ir papildomų naudų – kava, pietūs, žaidimų kambariai kt.

Svarbu – noras tobulėti

– Jūsų kelias iki dabartinės pozicijos, didžiausi pasiekimai, įdomiausi projektai.

Gintarė Gražulytė: Mokykloje susidomėjusi programavimu įstojau į programų sistemas Vilniaus universitete. Po antro kurso įsidarbinau „Bentley Systems“ – čia dirbu, augu ir tobulėju iki šiol. Esu girdėjusi nuomonių, jog darbas trukdo mokslams, o aš manau priešingai – džiaugiuosi, jog dirbti pradėjau studijų metais. Darbas su realiais projektais, patyrusiais specialistais leido geriau įsigilinti į teorinę medžiagą ir jaučiu, kad dėl to greičiau kylu karjeros laiptais. Šiandien aš pati dirbu su naujais, dideliais projektais, padedu jaunesniesiems programuotojams, rūpinuosi savo komandos produktų saugumo klausimais.

Julius Senkus: Mane visada domino technologijos – rinkausi tarp elektronikos ir programavimo. Bet elektronikoje buvo vienintelis minusas – jei sujungi schemą ir kažkur suklysti, tai galima sakyti, viskas sudega ir turi pradėti iš naujo. O programavime klaidos nėra baisios, jas lengva ištaisyti – spustelti mygtuką, žengti žingsnį atgal ir iš naujo patikrinti, gal būt šį kartą jau veikia. Ir taip galima tobulėti mokantis iš savo klaidų. Todėl pasirinkau studijuoti programų sistemų inžineriją Kauno technologijos universitete. Dirbti pradėjau jau antrame kurse, dabar esu programuotojas (Scrum Master) „Bentley Systems“ kompanijoje. Čia dirbdamas įgijau daug patirties, kuri leidžia siūlyti naujus sprendimus, rodyti iniciatyvą ir būti dėl to įvertintam. Visi darbai vienodai reikšmingi ir padedantys pagrindą ateičiai, kokybiškai atlikti darbai užtikrina stipresnį pagrindą.

– Ką patartumėte jaunimui, kuris dar tik ketina pasukti į IT sritį?

Gintarė Gražulytė: Siūlyčiau nestoti vien dėl kalbų, kad IT – tai gerai apmokama profesija. Kiekviena profesija bus gerai apmokama, jei mėgsi savo darbą ir būsi geras savo srityje. Ne išimtis ir IT sfera – čia svarbiausia užsidegimas ir noras tobulėti visą gyvenimą. Ką galėčiau patarti – nesvarbu ar stosi į IT specialybę ar ne, jei gyvenime pasitaikys galimybė pasimokyti programavimo, būtinai tą ir padaryk. Programavimo įgūdžiai bus vertinami ir kitose darbo pozicijose (ir apskritai gyvenime), nes padeda supaprastinti, automatizuoti procesus.

Julius Senkus: Domėkitės, kaip galima geriau, greičiau ir paprasčiau viską padaryti. Vienas pagrindinių programuotojui būtinų savybių – logiškai mąstyti. Stipri logika, patirtis ir smalsumas leis būti vertinamais ir įvertintais. Taip pat programuotojas privalo domėtis naujovėmis, jei nustoja domėtis, sustoja vietoje, jo vertė krenta. Rekomenduoju jaunimui, prasitestuoti save akademijose (kaip „Sourcery academy“), taip pamatys kaip pats darbas atrodo, ar įdomu bus, o pas mus daugiausia patirties per dviejų metų laikotarpį būtų galima sukaupti „Onboarding“ programoje. Taip pat KTU gimnazijose padedame su sustiprinta IT mokymosi klase.

Nuo rugpjūčio 13 d. iki rugpjūčio 16 d. stojantieji LAMA BPO Bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje (BPIS) galės registruoti prašymus ir dalyvauti papildomame priėmime į likusias laisvas studijų vietas universitetuose ir kolegijose.

 

LAMA BPO atstovė spaudai

Erika Vaitkunienė

El. p. atstovas.spaudai@lamabpo.lt

Mob. tel. +370 685 91460