2020-07-24

Šių metų priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas neeilinis ir kupinas gerų žinių stojantiesiems: nustatyti lankstesni minimalūs reikalavimai, daugiau skirta valstybės finansuojamų studijų vietų ir stipendijų. Metai palankūs tiek šiemet brandos atestatus gausiantiems abiturientams, tiek studentams, svarstantiems apie perstojimo galimybes. Vis tik pandemija sujaukė apie mokslus užsienyje svajojančių abiturientų planus ir dėl mažėjančių galimybių įsidarbinti susiaurino baigiančiųjų studijas darbo paieškas. Anot Lietuvos studentų sąjungos (LSS) prezidento Eigirdo Sarkano, tikėtina, kad visa susiklosčiusi situacija gali paskatinti dar daugiau asmenų rinktis mokslus Lietuvoje.

Pandemija pakoregavo stojančiųjų planus

Likus kiek daugiau nei trims savaitėms iki prašymų registravimo pabaigos, Bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje užsiregistravo per 25,8 tūkst. stojančiųjų. Vis tik šių metų abiturientai registruoti prašymų neskuba – iš daugiau nei 26 tūkst. šiemetinių abiturientų, kol kas užsiregistravo tik 8,5 tūkst. norinčių įgyti aukštąjį išsilavinimą. Nors teikti prašymus ir juose įtrauktus pageidavimus koreguoti galima viso pagrindinio priėmimo metu, t. y., iki rugpjūčio 18 d. 12 val., E. Sarkanas įsitikinęs, kad abiturientai dar laukia egzaminų rezultatų.

„Šiemet pagrindinis priėmimo etapas pasibaigs mėnesiu vėliau negu įprastai, abiturientams vis dar vyksta brandos egzaminų sesija, visi laukia savo rezultatų, tai labai natūrali situacija atsižvelgiant į visas susiklosčiusias aplinkybes šiais metais“, – įsitikinęs LSS prezidentas.

Anot Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) prezidentės Saros Aškinytės, aiškiai žinantys, kokių studijų nori, jau ruošiasi ateičiai, pildo stojimams reikalingus dokumentus. Vis tik kai kurie abiturientai jau atsisakė studijų užsienyje, tad šiuo metu permąsto savo ateities planus. „Dalis abiturientų dar nėra apsisprendę. Padėtis pasaulyje tikrai pakoregavo moksleivių pasirinkimus, kilo daug nežinomybės“, – komentuoja S. Aškinytė.

Šių metų stojančiųjų situacija neeilinė ir, nors prognozuoti priėmimo eigą ir rezultatus labai sudėtinga, E. Sarkano nuomone, pandemijos poveikis tikrai bus juntamas. Į užsienio aukštąsias mokyklas svarstę stoti asmenys susiduria su dvejonėmis, mat, stebėdami, kas vyksta pasaulyje, turės pakoreguoti savo planus. Mokslus baigiantys absolventai susidurs su darbo paieškos problemomis, tad tikėtina, kad rinksis dar vienas studijas.

„Dėl su sveikata susijusių grėsmių stojantieji galėtų atsisakyti šiemet stoti į užsienio aukštąsias mokyklas ir pasirinkti Lietuvos aukštąją mokyklą arba tiesiog rinktis taip vadinamą “gap year”. Kita pandemijos pasekmė susijusi su darbo netekimu arba darbo paieškomis, ypatingai po bakalauro studijų. Matome, jog nedarbas yra padidėjęs, darbo paieškos taip pat gali užtrukti ilgiau, ypač, kai kalbama apie galimą ekonominę krizę. Visa tai gali lemti tai, kad daugiau žmonių rinksis tęsti mokslus magistrantūroje, galbūt rinksis antrą bakalaurą ar profesines studijas“, – mąsto E. Sarkanas.

Metai palankūs tiek abiturientams, tiek svarstantiems perstoti

Sarkanas pripažįsta, jog šiemet galimybių įstoti į aukštąsias mokyklas yra gerokai daugiau. Rugpjūčio 28 d. prasidėjus papildomam priėmimui likusios valstybės finansuojamos vietos bus perskirstytos atsižvelgiant tiek į valstybės poreikį, tiek į pagrindiniame priėmime dalyvavusių stojančiųjų pageidavimų skaičių atskirose kryptyse. Tad šiemet bus didelė galimybė įstoti visiems įveikusiems mažiausio konkursinio balo kartelę.

„Galima pasidžiaugti, kad ir į mūsų kelių pastarųjų metų raginimus skirstyti valstybės finansuojamas vietas ne tik pagal valstybės poreikį, tačiau ir pagal asmeninį būsimų studentų lūkestį buvo atsižvelgta. Matome, jog šiais metais buvo rastas balansas, todėl valstybės finansuojamų studijų vietų panaudojimas turėtų būti gerokai efektyvesnis“, – svarsto E. Sarkanas.

Šių metų galimybes patys moksleiviai taip pat vertina teigiamai. Tai abiturientams suteikia didesnių vilčių įstoti į norimą studijų programą. Negana to, tokia palanki situacija atsiliepia ir egzaminus laikančiųjų emocinei sveikatai, jie patiria mažiau jaudulio ir nerimo dėl ateities. „Džiaugiamės, kad aukštasis mokslas tampa prieinamesnis, kad moksleiviai gali svarstyti ir rinktis jiems patinkančias studijas, nebėra itin didelio spaudimo, todėl moksleiviai patiria mažiau streso. Tai tikrai žingsniai į priekį“, – šių metų galimybes vertina S. Aškinytė.

Suklusti turėtų ne tik brandos atestatų dar laukiantys abiturientai, bet ir jau studijuojantys, tačiau svarstantys apie galimybę perstoti į kitą studijų programą. LSS prezidento įsitikinimu, šie metai atveria gerokai daugiau galimybių, tad tai yra puiki proga pasinaudoti palankia situacija.

„Pats asmeniškai raginu studentus pasinaudoti šia galimybe. Jeigu studentas nesirinks visiškai kitos studijų srities, tai aukštosios mokyklos turėtų sudaryti galimybę užsiskaityti visus ar bent jau dalį išklausytų kreditų ir tokiu atveju studentams nereikėtų pradėti savo studijų vėl iš naujo ir galimai prarasti vienerių ar dvejų metų“, – aiškina E. Sarkanas.

Pasklidus žiniai apie 300 eurų stipendijas, kurios numatytos 585 į valstybės finansuojamas vietas įstojusiems aukštųjų mokyklų pedagogikos studentams, ugdymo mokslų studijų programas renkasi gerokai daugiau stojančiųjų, nei pernai. Jau dabar motyvaciniams pokalbiams dėl pedagogikos specialybių užsiregistravo 1,7 tūkst. kandidatų. Iš jų beveik 1 tūkst. įvertinti teigiamai. Tiesa, kiek vėliau Vyriausybė priėmė sprendimą 200 eurų stipendijas mokėti ir 130 žemės ūkio mokslus studijuosiančių studentų, 430 stipendijų informatikos, inžinerijos, technologijų ir gyvybės mokslų studentų.

Tikėtina, kad ugdymo mokslų studijų programas pasirinkusiųjų skaičiai dar augs, mat motyvacijos vertinimas vyks iki rugpjūčio 14 d., o jam registruotis galima likus ne mažiau kaip 24 val. iki pasirinktos motyvacijos vertinimo datos. Vis dėlto, E. Sarkanas šiuos skaičius vertina atsargiai.

„Yra tam tikrų sričių, pavyzdžiui, pedagogų rengimas, kurioje situacija yra kritinė, ir papildomos tikslinės stipendijos turėtų atnešti gerų rezultatų. Vis dėlto, šį žingsnį taip pat reikėtų vertinti atsargiai, nes svarbu ne tik būsimų studentų kiekis, tačiau ir gerų sąlygų kūrimas jau baigus studijas ir pradedant dirbti mokyklose“, – atkreipia dėmesį LSS prezidentas.

Svarbiausia pasirinkti sau tinkamą kelią

Mokyklą baigusiems jaunuoliams rinktis studijas neretai yra nemenkas iššūkis. Vis dėlto, svarbiausia studijas rinktis toje srityje, kuri nuoširdžiai domina, pataria studentus puikiai pažįstantis E. Sarkanas. Šių laikų jaunimas aktyvus ir žingeidus, tad sukaupta patirtis savanorystėje ar kitose veiklose gali pasitarnauti ir renkantis tolesnį kelią.  Vis tik net ir tiksliai žinantiems, kur nori studijuoti, visada pravartu pasidomėti, kas laukia studijų metu ir po jų.

„Prieš renkantis studijas svarbu pasidomėti ateities perspektyvomis, galimybėmis ir, svarbiausia, studijas rinktis patiems, o ne vadovautis tėvų bei draugų patarimais. Tai tikrai nereiškia, kad reikia „užsikimšti ausis“ ir nieko neklausyti, tačiau neretai tokie patarimai virsta tam tikru spaudimu, kuris turi savo pasekmes studijų metu. Galiausiai, prieš renkantis bet kokias studijas būtina įvertinti, kokia yra tų studijų kokybė. Norint, jog studijos netaptų nusivylimu, reikia įdėti nemažai pastangų prieš jas renkantis“, – akcentuoja E. Sarkanas.

Išsirinkus norimas studijas belieka užsiregistruoti Bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje, kurioje svarbu teisingai ir laiku užpildyti prašymą. Kadangi siunčiamas tik vienas kvietimas studijuoti, pirmuoju pageidavimu stojantysis turi įtraukti labiausiai norimą studijų programą su pasirinktu finansavimo šaltiniu ir atitinkamai pagal svarbą išrikiuoti kitus pageidavimus. Jų pagrindinio priėmimo metu galima įtraukti ne daugiau kaip 9.

Registruotis ir į prašymą įtrauktus pageidavimus pildyti, išbraukti, keisti jų eiliškumą, pasirinkti studijų formą ir finansavimo pobūdį galima iki pat pagrindinio priėmimo prašymų teikimo pabaigos, t. y. iki rugpjūčio 18 d. 12 val. Nespėjusieji jame sudalyvauti, nuo rugpjūčio 28 d. iki rugpjūčio 31 d. galės teikti prašymus papildomame priėmime. Šiame etape taip pat numatytas ir motyvacijos vertinimas tiems, kurie jame nedalyvavo pagrindinio priėmimo metu.