Artėjant vasarai dauguma abiturientų nerimauja ne tik dėl brandos egzaminų, bet vis dažniau pasvarsto apie tolesnį kelią ir ką iš tiesų jie nori veikti gyvenime. Birželio 1 dieną prasidėsiančiame bendrajame priėmime programas Lietuvoje siūlys 36 aukštosios mokyklos, iš jų –12 valstybinių universitetų ir 5 privatūs, 19 kolegijų ir 70 profesinių mokyklų. Pasirinkimas didelis, todėl sprendimas turi būti priimtas atsakingai ir įvertinant realias savo galimybes, sako Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) prezidentas prof. Pranas Žiliukas.

Naujovės pretenduosiantiems į valstybės finansuojamas vietas

Prezidentas atkreipia dėmesį į naujoves, kurios šiemet laukia stojančiųjų, mat skirtumų tikrai yra. Pirmiausia, stojantieji šiemet pretenduojantys į valstybės finansuojamą vietą universitetuose turės ne tik būti išlaikę tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, užsienio kalbos (anglų, vokiečių ar prancūzų) ir matematikos (išskyrus stojančiuosius į menų studijas). Šių egzaminų vidurkis universitetuose turės būti ne mažesnis kaip 40, kolegijose – 25.

„Tiesa, pernai įvestas reikalavimas, matematikos valstybinį brandos egzaminą išlaikyti ne mažesniu negu 25 balų įvertinimu, daug kam kišo koją, taigi, šiemet matematikos egzaminą išlaikius prasčiau, kiti du išlaikyti geriau galės atsverti šį trūkumą, nes svarbu laikytų egzaminų vidurkis“, – tikina P. Žiliukas.

Taip pat įsigalioja naujas reikalavimas. Penkių brandos atestate įrašytų metinių pažymių vidurkis stojant į universitetą turi būti ne mažesnis kaip 7, į kolegiją – 6. Aritmetinis vidurkis bus skaičiuojamas nepriklausomai nuo pasirinkto A ar B lygio.

„Dar viena naujovė – didėja reikalavimai stojant į kolegijas. Stojantieji į valstybės finansuojamą vietą kolegijose, kitaip nei ankstesniais metais, turės būti išlaikę valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą. Planuojantiems laikyti šį egzaminą tikrai patarčiau per likusius mėnesius pasistengti pasirengti maksimaliai gerai, nes kasmet neišlaikiusiųjų šio egzamino skaičius būna gana didelis“, – akcentuoja P. Žiliukas.

Nemažai klausimų LAMA BPO sulaukia dėl minimalaus stojamojo konkursinio balo, mat pakito jo vertinimo skalė – pamažu visuose vertinimuose pereinama prie dešimtbalės skalės 4–10. Vis dėlto, pati minimalaus balo reikšmė nepakito.

„Minimalus balas nesikeičia ir išlieka toks pat kaip ir pernai, tačiau šiemet kinta konkursinio balo skaičiavimo metodika. Šiemet visi matys aukštesnius balus, konkursinis balas irgi atrodys aukštesnis, aukštesnė atrodys ir mažiausio stojamojo balo reikšmė. Šis balas praėjusiais metais universitetuose siekęs 3,6 yra lygiavertis šiemetinei 5,4 balo vertei, o kolegijose siekęs 2 balus – 4,3 balo vertei“, – paaiškina prezidentas.

Anot jo, siekiama vienodinti vertinimo skales, o per kelerius metus į šią skalę tikimasi perskaičiuoti ir valstybinių brandos egzaminų įvertinimus. Taip įvertinimus būtų lengviau lyginti su mokykliniais pažymiais, valstybiniams brandos egzaminams taikyti kaupiamąją sistemą.

Rinktis tai, kas populiaru, ar paklausu?

Neretai studentai pasiklysta programų įvairovėje ne tik dėl to, kad sudėtinga įsivertinti savo galimybes ir pajusti tai, ko išties nori. Dalis jaunuolių būsimą specialybę renkasi pagal jos populiarumą. Dar kiti renkasi tai, kas paklausu ar atneš didesnę finansinę naudą ateityje. Vis dėlto, LAMA BPO prezidentas tvirtina, kad visų pirma reikėtų atsižvelgti į savo galimybes, norus ir, žinoma, pasidomėti apie studijų programas plačiau. Vienas iš būdų – pasinagrinėti darbo rinką, mat tai, kokių darbuotojų labiausiai trūksta šalyje, gali pasufleruoti ir kokios laukia perspektyvos.

„Politikoje daug kalba apie nemokamą bakalaurą, vadinasi, atsisukama į asmens interesą, tačiau, kaip rodo ir kitų šalių praktika, valstybės intereso taip pat turi būti paisoma. Todėl tam tikrose studijų kryptyse, pavyzdžiui, medicinoje, teisėje, verslo vadyboje, pertekliaus bus vengiama. Tuo tarpu kai kuriose paklausiose gyvybės mokslų, humanitarinių mokslų programose studijų vietų planuojama didinti“, – aiškina P. Žiliukas.

Kalbėdamas apie studijų programas LAMA BPO prezidentas pažymi, kad teisė, medicina, odontologija išlieka populiariausiųjų viršūnėse. Tiesa, pastarojoje valstybės finansuojamų vietų skaičius šiemet dar labiau mažinamas, tad vyks didžiausias konkursas per pastaruosius metus. O štai inžinierių, informatikų, kurių stokoja verslas, daugėja labai nežymiai.

„Norisi dėti vilčių, kad stojančiųjų į inžinerines studijas bent nemažės. Jaunimas turėtų suprasti, kad jei reikalingus egzaminus išlaikė neblogai, gali drąsiai stoti į šias specialybes, nes perspektyvų jose netrūksta, atlyginimai taip pat auga“, – perspektyvias specialybes ragina rinktis LAMA BPO prezidentas.

Šiemet daug vietų skiriama pedagoginėms studijoms. Dėl didelio dėmesio, skiriamo mokytojo prestižui didinti ir jaunų mokytojų stygiaus problemai spręsti, dabar itin palankus metas rinktis pedagogines studijas.

„Kol stojantysis baigs studijas, didelė dalis dabartinių mokytojų išeis į pensiją ir mokyklos lauks jaunųjų mokytojų jau ne tik regionuose, bet ir didžiuosiuose miestuose. Pastarieji ypač stokoja gamtamokslinių dalykų mokytojų, tad jaučiantys, jog turi gyslelę mokyti, turėtų suklusti“, – ragina P. Žiliukas.

Stojantieji į pedagogikos studijas galės pasitikrinti, ar atitinka keliamus reikalavimus motyvacijos vertinimo metu. Tiesa, šiemet už teigiamai įvertintą motyvaciją stojantiems į ugdymo mokslus, kuriuos baigus suteikiama pedagogo kvalifikacija, papildomų balų nebebus skiriama.

Bendrojo priėmimo pokyčiai

Prašymų registravimas LAMA BPO Bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje prasidės birželio 1 dieną, o jį sudarys pagrindinio priėmimo pirmasis ir antrasis etapai bei papildomas etapas. Daugiausia naujovių bus dalyvausiantiems antrajame bendrojo priėmimo etape.

Kitaip nei ankstesniais metais, abiturientui, nedalyvavusiam pirmajame etape, nereikės laukti papildomo priėmimo, jis pildyti prašymą ir prisijungti prie stojančiųjų galės jau antrajame etape. Šiame etape taip pat galės įrašyti ir naują pageidavimą į valstybės finansuojamą studijų vietą, nors anksčiau buvo galima tik keisti pirmajame etape pasirinktų pageidavimų eiliškumą.

„Trumpai tariant – galima pateikti prašymą studijuoti bet kuriame iš trijų etapų. Pavyzdžiui, jeigu asmuo bandė stoti į užsienio aukštąją mokyklą, bet dėl tam tikrų priežasčių persigalvojo ar įstoti nepavyko, galės pretenduoti įstoti Lietuvoje anksčiau, rugpjūčio mėnesio laukti nereikės. Priėmimo etapuose atsiranda daug daugiau laisvės“, – aiškina LAMA BPO prezidentas.

Žiliukas pastebi, kad daugelis skuba pildyti prašymą iškart po birželio pirmosios, tačiau atkreipia dėmesį, kad savo prašymą koreguoti galima viso etapo metu atsižvelgiant į sužinotų egzaminų rezultatus. Svarbiausia, jo įsitikinimu, nepasilikti šio darbo paskutinei dienai, ramiai apsvarstyti ir įvertinti savo galimybes neatidėliojant.